Święto Strażaków

„Wszystko,  cokolwiek czynicie w słowie lub uczynku, wszystko czyńcie w imieniu Pana Jezusa, dziękując przez niego Bogu Ojcu”.  Kol 3,17

 

Obchody  Święta  Strażaka

            30 kwietnia 2023 roku w 3. niedzielę po Wielkanocy podczas nabożeństwa gościli strażacy, z okazji ich branżowego święta. Na zaproszenie ks. Kornela Undasa obecny był Prezez Zarządu Powiatowego OSP dh. Dariusz Gaschi, komendant PSP st. bryg. Damian Krawczyk. Zaś Słowo Boże zwiastował kapelan straży pożarnej Województwa Śląskiego Kościoła E.-A.  ks. Sebastian Olencki ze Świętochłowic.

Św. Florian jest patronem strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy, a więc tych wykonawców zawodów, którzy związani są z ogniem. Według legendy Florian ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody. W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju rzymskiego oficera, z naczyniem z wodą do gaszenia ognia, lub wprost gaszącego pożar. Florian żył ok. 250 roku w Ceti a jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. Został powołany do armii cesarza rzymskiego. Poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns, ponieważ ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi.

Po zakończonym nabożeństwie zaproszeni goście, strażacy z rodzinami oraz parafianie udali się do parafialnego ogrodu, na ciepły poczęstunek, kawę i kołacz. Domowa atmosfera i słoneczna kwietniowa pogoda sprzyjała rozmowom i biesiadowaniu.

                                                                                                          I.M-K

  • Święto Strażaków
Parafia Ewangelicko - Augsburska w Mikołowie. plac ks. Jana Karpeckiego 1, 43-190 Mikołów.
tel/fax. (0-32) 226 - 20 - 32 e-mail: mikolow@luteranie.pl