Nabożeństwo Reformacyjne

                                               „Pan Zastępów jest z nami, warownym grodem jest nam Bóg Jakuba”

                                                                                                                                              Ps 46, 12

 

         W tym roku Pamiątkę Reformacji obchodziliśmy w poniedziałek a Słowo Boże głosiła mgr teol. Dorota Pracka z Opola, która wraz z księdzem proboszczem ks. Kornelem Undasem procesjonalnie została wprowadzona do kościoła przez Radę Parafialną.

Jak podkreśliła diakon w swoim kazaniu nasze zaproszenie otrzymała dwa lata temu a przeszkodą w jego zrealizowaniu była głównie pandemia. Dwa lata -krótki wycinek czasu a jak wiele się wydarzyło.  Wybuchła wojna w Ukrainie i zaczął się exodus ludności ukraińskiej, ograniczenia związane z koronawirusem oraz pogarszająca się sytuacja ekonomiczna kraju. Gdzie szukać pocieszenia i ratunku? Diakon podpowiada za reformatorem z Wittenbergi, że prawdziwa ostoja i opoka jest w Bogu. Tak jak dr Marcin Luter uciekł w ciszę na zamek Wartburg, tak i my w ciszy podczas modlitwy znajdziemy naszą moc i siłę.

         Warownym grodem jest nasz Bóg ta pieśń napisana przez dr Marcina Lutra w 1529 roku z czasem stała się hymnem reformacji. Została napisana podczas podróży reformatora na sejm Rzeszy w Augsburgu a inspiracją był Psalm 46. Według słów psalmu lęk, ból i smutek inspirują do działania a świadomość, że Pan Zastępów jest z nami dodaje sił i przekonania o zwycięstwie. Pieśń towarzyszy ewangelikom na całym świecie podczas uroczystości kościelnych, w tym zawsze z okazji Święta Reformacji 31 października i śpiewana jest na stojąco.

Motyw hymnu znajdujemy nie tylko w dziełach Sebastiana Bacha - w kantacie chorałowej na Dzień Reformacji ale także w utworach kompozytorów XIX i XX wieku: G. Handel - oratorium ”Salomon”, F. Mendelssohn - symfonia ”Reformacyjna”, R. Wagner - „Marsz cesarski”, C. Debussy i wiele innych. Na przestrzeni  pięciu wieków funkcjonowania hymn Lutra zmienił   swój charakter. Obecnie pełni funkcję liturgiczną, ale także indywidualnej modlitwy. Przekonuje do wiary w lepszą przyszłość, wolną od cierpienia i panowania demonów bogactwa, zdrady i chciwości.

Niech słowa - nasiona zasiane przez mgr teol. Dorotę Pracką podczas nabożeństwa reformacyjnego kiełkują i wydają obfite plony. Drogi współbracie, droga siostro zatrzymajmy się jak Marcin Luter nad Biblią, nad Psalmem 46 i spróbujmy zmierzyć się z odpowiedzią na pytanie: Czy Bóg jest moim warownym grodem?

Nabożeństwo uświetnił występ choru parafialnego pod dyrekcją dr Maji Białas-Drzewieckiej.

Przy wyjściu z kościoła każdy uczestnik nabożeństwa otrzymał tradycyjnie ciasteczka-luterki, a upiekły je nasze drogie Panie. Dziękujemy!!!

I.M-K

 

  • Nabożeństwo   Reformacyjne
  • Nabożeństwo   Reformacyjne
Parafia Ewangelicko - Augsburska w Mikołowie. plac ks. Jana Karpeckiego 1, 43-190 Mikołów.
tel/fax. (0-32) 226 - 20 - 32 e-mail: mikolow@luteranie.pl