DZIĘKCZYNNE ŚWIĘTO ŻNIW 2021

 

„Oczy wszystkich w Tobie nadzieję mają, a Ty im dajesz pokarm ich we właściwym czasie”

Ps 145,15

            W 18-tą niedzielę po Trójcy Świętej tj. 3 października 2021r obchodziliśmy tradycyjne Dziękczynne Święto Żniw. W tym dniu w szczególny sposób chcemy podziękować Bogu nie tylko za plony zebrane przez rolników, ale również za Jego błogosławieństwo, prowadzenie i codzienną troskę, którą nas otacza.

W kościele ołtarz przepięknie ukwiecony, przyozdobiony snopem zboża, kiściami winogron i bochenkiem chleba, a na centralnym miejscu Biblia. Rada Parafialna procesjonalnie wprowadziła księdza proboszcza Kornela Undasa oraz dzieci niosące w koszykach dary w postaci warzyw i owoców. Całe bogactwo plonów skupione jak w soczewce. Boże Dary na stole, ale bez względu na ich obfitość to moment podziękowania Bogu za codzienne pożywienie. To świadomość Jego hojnych darów i szacunek dla kromki chleba.

Nabożeństwo było spowiednio-komunijne i miało bardzo świąteczny i uroczysty charakter. Nasi milusińscy, czyli zespół dziecięcy Jego pod opieką p. Damaris Ratka podziękowali Panu śpiewem.

„Podzielisz twój chleb z głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego, przyodziejesz go, a od swojego współbrata się nie odwrócisz.”          Iz 58,7

Ksiądz proboszcz przypomniał, że Święto Żniw mówi także o diakonijnym posłannictwie wyznawców Chrystusa, którzy są wezwani do pracy na rzecz bliźniego. Diakonia z gr. Służba oznacza nieodpłatną, bezinteresowną posługę inaczej wolontariat, a związana jest z pracą socjalną i pomocą ludziom  potrzebującym. Współczesny człowieku, współczesny chrześcijaninie czas na mały rachunek sumienia, własnego i ogólnospołecznego. Osąd naszego postępowania pozostawiam każdemu z nas……..

Po nabożeństwie parafianie na zaproszenie księdza proboszcza udali się do przykościelnego ogrodu, gdzie przy rozstawionych stołach czekał ciepły posiłek. Biesiadnicy ze smakiem częstowali się wspaniałym, pachnącym chlebem,  smalcem i domowej roboty kiszonymi ogórkami. Ponadto nasze panie przygotowały wyborny żurek, który na świeżym powietrzu smakował znakomicie.  Atrakcją była podawana na ciepło kaszanka, czyli śląskie krupnioki. Tradycyjnie na stołach znalazły się talerze z pysznym ciastem, upieczonym przez nasze parafianki oraz  pachnąca kawa. A wszystko odbywało się w przyjaznej, rodzinnej atmosferze w promieniach jesiennego słońca. Jesteśmy spragnieni naszych wspólnych rozmów, dyskusji, naszego wspólnego obcowania a czego nam ostatnio pandemia odebrała i uniemożliwiła.

„Wielce litościwy i miłosierny jest Pan.”            Jk 5,11

 

Kto zgłębić jest i pojąć w stanie przedziwną mądrość Bożych dróg?

To wieczne Pańskie zmiłowanie, że grzesznych ludzi kocha Bóg?

Że choć w uporze krnąbrnym tkwią, On darzy ich miłością swą?

 

Dziękujemy serdecznie wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do reaktywowania naszego życia parafialnego oraz pomogli w przygotowaniu tegorocznego Święta Żniw.  Bóg zapłać.

 

                                                                                               I.M-K

  •  DZIĘKCZYNNE ŚWIĘTO ŻNIW 2021
  •  DZIĘKCZYNNE ŚWIĘTO ŻNIW 2021
Parafia Ewangelicko - Augsburska w Mikołowie. plac ks. Jana Karpeckiego 1, 43-190 Mikołów.
tel/fax. (0-32) 226 - 20 - 32 e-mail: mikolow@luteranie.pl