Adwentowe spotkanie seniorów i osób samotnych

„Darem łaski Bożej jest żywot wieczny w Chrystusie Jezusi e, Panu naszym.”  Rz 6,23

 

Tradycyjnie w sobotę, w przeddzień III niedzieli adwentu w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Jana w Mikołowie odbyło się nabożeństwo ze Spowiedzią i Komunią św. dla seniorów i osób samotnych naszej parafii. Proboszcz parafii ks. Kornel Undas bardzo ciepło i serdecznie przywitał zgromadzonych seniorów. A uczynił to w świątecznej scenerii, przy pięknie udekorowanej i oświetlonej choince oraz kwiatowej aranżacji na ołtarzu wykonanych z przepięknych poinsecji. Roślina ta zwana popularnie gwiazdą betlejemską pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Jej nazwa wywodzi się od nazwiska ambasadora Stanów Zjednoczonych Joela Robertsa Poinsetta, który w 1828 roku znalazł ten gatunek wilczomlecza i jako pierwszy przywiózł do USA. Odmiany poinsecji kwitnące w okresie zimowym stały się popularną ozdobą w okresie świąt Bożego Narodzenia. Ponadto roślina ta ma właściwości lecznicze, kosmetyczne i barwierskie. Obecnie pod względem gospodarczym jest najważniejszą rośliną doniczkową na świecie a producentom jej odmian przynosi duże dochody.

Po nabożeństwie zgromadzeni udali się do sali parafialnej na ciepły poczęstunek, pachnącą kawę i wyborne wypieki. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, które znalazły czas i przygotowały to miłe spotkanie. Szczególne słowa uznania należą się p. Danucie Englert za jej ofiarność, pracę i włożony trud. Apetyt wszystkim dopisywał, przygotowane potrawy smakowały wyśmienicie a w przerwach był czas na rozmowy i wspomnienia. Dotyczyły refleksji o przemijaniu, o kondycji człowieka, o utracie sił, utracie urody, starzeniu się, niedoskonałości ludzkiej pamięci. Wreszcie wspomnienia o tych, którzy jeszcze niedawno byli wśród nas a już są u Pana. Jakże trafne są w tym momencie słowa ks. Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

Na zakończenie ks. Kornel Undas wszystkim uczestnikom złożył serdeczne świąteczne życzenia, błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym Roku. Na pożegnanie każdy senior otrzymał skromny upominek.

W tym samym dniu w kościele św. Jana a potem na parafialnym cmentarzu pożegnaliśmy naszego miłego współwyznawcę p. Karola Hercoga, który 14 grudnia skończyłby 96 lat. Pozostanie w naszej pamięci jako człowiek bardzo pogodny, życzliwy, pełen sił witalnych. Jeszcze nie tak dawno był pośród nas, uczestniczył prawie w każdym nabożeństwie i spotkaniu. Z pewnością można o nim powiedzieć, że żył godnie, gdyż głęboko wierzył i ufał Bogu.

„Prochem jesteś i w proch się obrócisz” to stwierdzenie Boga przypomina nam o kruchości, ulotności i nietrwałości ludzkiej egzystencji.

 

                                                                                                          I.M-K

 

  • Adwentowe spotkanie seniorów i osób samotnych
  • Adwentowe spotkanie seniorów i osób samotnych
  • Adwentowe spotkanie seniorów i osób samotnych
  • Adwentowe spotkanie seniorów i osób samotnych
Parafia Ewangelicko - Augsburska w Mikołowie. plac ks. Jana Karpeckiego 1, 43-190 Mikołów.
tel/fax. (0-32) 226 - 20 - 32 e-mail: mikolow@luteranie.pl