OBCHODY DNIA GÓRNIKA

„Niebo i ziemia przeminą, a słowa moje nie przeminą”    Łk 21,33

 

            W tym roku nabożeństwo z okazji Dnia Górnika przypadło na drugą niedzielą Adwentu. Chociaż w naszej parafii górników czynnych zawodowo jest coraz mniej, większość stanowią górnicy emeryci - to potrzeba powierzenia Panu Bogu tych, którzy ten niebezpieczny zawód wykonują jest w dalszym ciągu duża. Większość górników podczas nabożeństwa jest ubrana w galowy mundur a na głowie mają czako z odpowiednim pióropuszem. Kolor pióropusza jest adekwatny do rangi zajmowanego stanowiska. W nabożeństwie wzięli udział górnicy, ich rodziny a także wdowy po zmarłych górnikach.

            Proboszcz parafii ks. Kornel Undas nakreślił ciężką pracę górników dziękując Bogu za ich codzienne prowadzenie a w modlitwie prosząc o opiekę nad nimi i czuwanie podczas niebezpieczeństw.

Po nabożeństwie tradycyjnie górnicy i ich rodziny spotkali się na wspólnym poczęstunku w sali parafialnej. Pachnąca kawa, pyszne słodkie wypieki i miła, serdeczna atmosfera towarzyszy zawsze tym spotkaniom. Jak co roku Pan Paroth przygotował ciekawostki o pracy w kopalniach. W tym roku dowiedzieliśmy się skąd pomysł na skok przez skórę młodych adeptów górniczych, którzy te ekwilibrystyczne skoki wykonują podczas karczm piwnych. Otóż okazało się, że pierwotnie górnicy na skórze pochylnią przemieszczali się do przodka, gdzie wydobywali węgiel  kamienny. Działo się tak dlatego, bowiem transport wówczas na kopalni był w powijakach. Tak więc kolejna ciekawostka górnicza została odkryta.

Humory uczestnikom spotkania dopisywały, tematów i wspomnień jak to kiedyś każdy z nich fedrował nie zabrakło a do tego aktualne wydarzenia ze sceny politycznej nakłaniały do rozmów i gorących dyskusji. A to wszystko w trosce o przyszłość i nasze jutro. Tymczasem panta rhei - wszystko płynie jak dostrzegł przemijalność rzeczy Heraklit z Efezu. Jedynie potęga Słowo Bożego ma wartość nieprzemijalną - warto o tym pamiętać!!!

                                                                                                                      I.M-K

  • OBCHODY DNIA GÓRNIKA
  • OBCHODY DNIA GÓRNIKA
  • OBCHODY DNIA GÓRNIKA
Parafia Ewangelicko - Augsburska w Mikołowie. plac ks. Jana Karpeckiego 1, 43-190 Mikołów.
tel/fax. (0-32) 226 - 20 - 32 e-mail: mikolow@luteranie.pl