Występ chóru parafialnego w skansenie w Chorzowie 27 października 2019

W niedzielę 27 października w trakcie nabożeństwa w kościele ewangelickim znajdującym się na terenie skansenu w Chorzowiewystąpił nasz chór parafialny.

Kościół wybudowany został w 1932 roku na parceli podarowanej przez Hutę „Bobrek”. Projekt wykonała pracownia architektoniczna Kurta Nietzschego. Świątynia wybudowana została z prefabrykowanych elementów przez firmę Christoph und Unmack z miasta Niska. Wyposażenie kościoła ufundowały parafie ewangelickie w Bytomiu (ambona), Zabrzu (chrzcielnica), Gliwicach (cztery żyrandole) i Wrocławiu (naczynia komunijne). Ołtarz i krzyż ufundowały Zakłady Diakonackie „Ostoja Pokoju”.

W 2014 roku zapadła decyzja o przeniesieniu dawnego kościoła ewangelickiego z Bytomia-Bobrka do Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Jednak zanim obiekt przewieziono 23 lipca 2014 roku kościół został zniszczony przez pożar. Spłonęła część zachodniej elewacji (wejściowej) wraz z wieżyczką. Na szczęście w magazynach muzeum były już inne elementy kościoła min. ołtarz, ambona, krzesła, ławki i żyrandole. W 2015 roku świątynia została rozebrana i przeniesiona do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie

 Na elewacji zewnętrznej kościoła można zobaczyć duży, drewniany krzyż. Element ten przetrwał pożar z 2014 roku. Podczas prac konserwatorskich w pracowni skansenu udało się ustabilizować i wzmocnić jego konstrukcję. Odtworzona została także tapeta oraz napisy w prezbiterium.

13 września o godzinie 16.00 na terenie Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" odbyła się uroczystość otwarcia zrekonstruowanego kościoła Ewangelicko-Augsburskiego z Bytomia-Bobrka. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Roku Reformacji w województwie śląskim. Obecnie w obiekcie tym prowadzone są nabożeństwa i koncerty.

Nasz chór wystąpił w czasie nabożeństwa prowadzonego przez wikariusza parafii w Gliwicach ks. dr Grzegorza Oleka. Zaprezentował dwa utwory: „Będę śpiewał Tobie” i „Nic nie odłączy nas”. Pieśni te chór prezentował także w Mikołowie w czasie nabożeństw z okazji Święta Reformacji oraz Pamiątki umarłych. W nabożeństwie w skansenie uczestniczyła też stosunkowo liczna grupa parafian z Mikołowa.

  • Występ chóru parafialnego  w skansenie w Chorzowie 27 października 2019
  • Występ chóru parafialnego  w skansenie w Chorzowie 27 października 2019
Parafia Ewangelicko - Augsburska w Mikołowie. plac ks. Jana Karpeckiego 1, 43-190 Mikołów.
tel/fax. (0-32) 226 - 20 - 32 e-mail: mikolow@luteranie.pl