X Śląski Festiwal Bachowski

dr Marcin Luter powiedział: „Muzyce wyznaczam najwyższe miejsce i najwyższe zaszczyty - tuż za teologią. Nie zmieniłbym tej odrobiny wiedzy o muzyce na żadne wspaniałości.”

       27 października o godzinie 10-tej, zaraz po nabożeństwie odbył się w naszym kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Jana w Mikołowie koncert organowy. Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Katedra Organów i Muzyki Kościelnej, Koło Naukowe Organistów po raz dziesiąty jest organizatorem festiwalu bachowskiego. Koncerty na przełomie października i listopada odbywają się w Katowicach, Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Mikołowie i Tychach. Koncert rozpoczęli studenci katowickiej uczelni Robert Kromolan i Kamil Waluś, którzy zaprezentowali po dwa utwory. Preludium Chorałowe ”Wen wir in hochsten Noten sein” , preludium i fuga C-dur oraz fantazja i fuga c-moll, preludium i fuga d-moll.

Bach   w młodości uczył się gry na organach osiągając w późniejszych latach poziom wirtuozowski. Brzmienie organowe znamionuje całą muzykę Bacha i nadaje jej właściwy charakter. Nawet kompozycje wokalne i skrzypcowe mają charakter organowy. Wielu badaczy, wśród nich Albert Schweitzer, zajmowało się zagadnieniem Bachowskiego malarstwa dźwiękowego, muzycznej     opisowości i ilustracyjności. Za pomocą muzyki kompozytor stworzył w swoich utworach wiele opisów przyrody np. uderzenie pioruna, trzęsienie ziemi, siłę wiatru itp.

Bach……..najdoskonalszy muzyk wśród teologów, a teolog wśród muzyków…….. To nasza luterańska chluba, największa muzyczna perła. Urodzony w Eisenach, zmarł w Lipsku - wielki kompozytor i organista niemiecki epoki baroku, geniusz muzyczny, czołowa postać rodu Bachów. Podczas niedzielnego koncertu mogliśmy usłyszeć wąski fragment wybranych dzieł na organy, a mianowicie organowych  religijnych opracowań pieśni protestanckich (preludia, fantazje i przygrywki chorałowe). Na szczególną uwagę zasługują Fantazja i fuga g-moll i Fantazja G-dur w wykonaniu prof. Krzysztofa Lukasa. Jest on laureatem wielu nagród konkursów organowych w kraju i zagranicą. Występował w krajach Europy, Azji i Afryce. Jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Katowicach a od ponad 20 lat mieszka w Stuttgarcie, gdzie jest organistą kościoła M. Lutra. Dodać należy, że jest synem ewangelickiego księdza śp. Marcina Lukasa, dawnego proboszcza z Wodzisławia.

Obcowanie z muzyką Jana Sebastiana Bacha to jakby słuchanie doskonałego kazania, to płynąca muzyką ponadczasowa Ewangelia.

                                                                                              I.M-K

 

  • X Śląski Festiwal Bachowski
Parafia Ewangelicko - Augsburska w Mikołowie. plac ks. Jana Karpeckiego 1, 43-190 Mikołów.
tel/fax. (0-32) 226 - 20 - 32 e-mail: mikolow@luteranie.pl