Jubileusz 150-lecia poświęcenia ewangelickiego kościoła św. Jana w Mikołowie jest też wielkim zobowiązaniem, aby przypomnieć osoby organistów, którzy wiernie służyli przez lata mikołowskiemu zborowi, których to talent i poświęcenie ubogacało muzycznie każde nabożeństwo. Doceniając tę służbę, przywołujemy organistów mikołowskiego kościoła, by wyrazić im wdzięczność. Oni złotymi nutami i dzwiękami wpisali się w historię naszego kościoła, a przede wszystkim serca zborowników. Soli Deo Gloria.
Ks. Janowi Grossowi serdecznie dziękuję za opracowanie poniższego artykułu.
xku
1. Emil Braun 1861 - 1888
2. Karol Mucha 1888 - 1913
3. Hugo Ambrosius 1914 - 1932
4. Jakub Mauthe 1933 - 1939
5. Urszula Adler (Żwak) 1939 - 1945
6. Charlotta Tauchert 1945 - 1971
7. Maria Karpecka 1971 - 1979
8. Eleonora Smyczek 1979 - 1988
9. Benon Maliszewski 1988 - 1990
10. Nikołaj Kostow 1990 - 1995
11. Henryk Plinta od 1995 –
Ad 1. Pierwszym organistą poświęconego przed 150 laty przez ks. generalnego superintendenta (biskupa) prof. dr. Augusta Hahna z Wrocławia, kościoła św. Jana w Mikołowie był EMIL BRAUN (ur. 3 września 1832 r.), który był także pierwszym nauczycielem szkoły ewangelickiej w Mikołowie w latach 1853-1888. Do Mikołowa w wieku zaledwie 20 lat przybył z Warszowic, gdzie był nauczycielem. Umarł w Mikołowie w dniu 13 listopada 1888 w wieku 56 lat po długiej i ciężkiej chorobie i został pochowany, dnia 17 listopada 1888 r. na tamtejszym cmentarzu w głównej alei po prawej stronie przed krzyżem, grób 5, kw. 2, rząd 2. Nieprzychylny ewangelikom historyk Mikołowa Konstanty Prus napisał jednak w E. Braunie: taką charakterystykę: „Był to wcale dobry, zdolny i pracowity nauczyciel, a jako człowiek poważny i roztropny.” Jego rodzina zamieszkuje w Niemczech (Ottendorf), ponad 80-letni wnuk Hans-Joachim Braun odwiedził swego czasu grób dziadka w Mikołowie, do niedawna utrzymywał kontakt listowy z pastorową Krystyną Gross, która zajmował się także grobem jego dziadka.
Ad 2 . Po kierowniku i organiście E. Braunie, nowym kierownikiem szkoły i organistą zarazem został Karol Mucha ur. w roku 1857, który przybył tu z Golasowic w wieku lat 32, gdzie 12 lat był nauczycielem. Był on podobnież postacią kontrowersyjną, w odróżnieniu od Brauna. O nim to inspektor ewangelicki w roku 1912 napisał, że jest „… najodważniejszym przodownikiem bojowym niemczyzny.” Na życzenie ks. W. Lemona nauczyciel i organista zorganizował chór kościelny (Kirchenchor) 30 października 1889 r. Pierwszy śpiew chóru zaplanowano na uroczystość konfirmacji, która odbyła się 10 listopada 1889 r. Ze względu na stan zdrowia w październiku 1913 r. ustąpił z tego stanowiska.
Ad 3. Jego następcą w roku 1914 został Hugo Ambrosius, który był organistą do roku 1932.
Ad 4. Po nim od roku 1933 do rozpoczęcia II wojny światowej, organistą był Jakub Mauthe.
Ad 5. W latach 1939 – 1945 organistką była Urszula Adler, córka Pani Adlerowej, wdowy, z którą ożenił się ks. Herbert F. Rutz. Pani Urszula Adler wyszła za mąż za ks. Stanisława Żwaka i z wielkim oddaniem i poświęceniem po II wojnie światowej przez długie lata pracowała jako organistka w parafiach Lewin Brzeski i Opole wraz ze wszystkimi wówczas rozległymi dodatkowymi parafiami i filiałami. Po śmierci ks. Stanisława Żwaka (1996), pani pastorowa Urszula Żwak nadal mieszka na plebanii w Opolu.
Ad 6. Po zakończeniu II wojny światowej stanowisko organisty przez 21 lat przejmuje pani Charlotta Tauchert (1945 – 1971), która na organach kościoła św. Jana gra aż do śmierci. Pochowana jest na miejscowym cmentarzu ewangelickim u wejścia do cmentarza po prawej stronie.
Ad 7. Siódmą organistką w dziejach kościoła św. Jana przez 8 lat oraz sporadycznie w zastępstwie jest pani pastorowa Maria Karpecka, em. Nauczycielka muzyki w Liceum Ogólnokształcącym w Mikołowie. Urodziła się w Bystrzycy nad Olzą na Zaolziu w dniu 17 marca 1909 r. w rodzinie państwa Mrózek. W roku 1931 wyszła za mąż za wikariusza Parafii w Bystrzycy ks. Jana Karpeckiego pochodzącego z Nawsia. Po II wojnie światowej w dniu 15 lipca 1945 r. pastorostwo Karpeccy wraz z trójka dzieci przybywa do Mikołowa, gdzie ks. Jan Karpecki został administratorem parafii a później jej proboszczem. W latach 1947-1997 pani Maria Karpecka prowadzi chór parafialny. Jest całym sercem oddana pracy parafialnej w Szkółce Niedzielnej, jako dyrygentka choru i także organistka. Z chwila przejścia proboszcza parafii (1978-2004) ks Jana Grossa na emeryturę, pani pastorowa Maria Karpecka przeprowadza się w roku 2004 do córki mgr Ireny Bartnik, u której po 4 latach pobytu umiera w wieku ponad 99 lat w niedzielę, dnia 27 lipca 2008 r. i w dniu 31 lipca zostaje pochowana na cmentarzu mikołowskim obok męża i syna. Maria Karpecka była całym sercem i duszą oddana Kościołowi i parafii mikołowskiej.
Ad 8. W latach 1979 – 1988 funkcję organisty przejmuje pani Eleonora Smyczek z Orzesza, doskonale przygotowana do tej roli. Urodziła się w Orzeszu, dnia 12 listopada 1941 r. jako jedyna córka państwa Habraszka (mama z domu Bieta). W dniu 17 września 1961 r. zawarła związek małżeński z Karolem Rudolfem Smyczkiem z Łazisk Średnich, który pobłogosławił ks. Jan Gross. Dzięki zaangażowaniu w życie Kościoła oraz parafii w Orzeszu i Mikołowie pana Karola Rudolfa Smyczka, jego żona w tych trudnych czasach, także jeśli chodzi o komunikację, nasza organistka mogła razem z mężem samochodem przyjeżdżać do Mikołowa. Ceniliśmy tę służbę i dlatego wiadomość o emigracji do Niemiec w roku 1988 przyjęliśmy z ciężkim sercem.
Ad. 9. Wielką przysługę w owym czasie (1988 - 1990 ) wyświadczył parafii w owym czasie młody student Akademii Muzycznej w Katowicach - Benon Maliszewski, który grał uprzednio także w powstającym kościele ewangelickim w Tychach, a dziś znany polski baryton. Urodził się w Mikołowie dnia 7 kwietnia 1966 r.
O nim na stronach polskiej Wikipedii czytamy:
„W 1985 ukończył I L.O. im. Karola Miarkiw Mikołowie. W latach 1985-1991 studiował na akademii muzycznej im. Karola Szymanowskiegow Katowicach, na wydziale wokalno-aktorskim, w klasie śpiewu solowego prof. S. Marciniak-Gowarzewskiej.
W latach 1990-1992 odbył studia podyplomowe w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie(Royal Academy of Music), gdzie uzyskał dyplom w specjalności operowej, oraz licencjat nauczyciela śpiewu. Od roku 1992 jest nauczycielem śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowiczaw Katowicach.
Od 1997 do 1999 prowadził codzienną autorską audycje muzyczną w Radiu Plus Katowice pt. "Kwadrans Benona Maliszewskiego".
W czasie pobytu w Anglii miał okazję śpiewać główne role w przedstawieniach operowych, min.: Wesele Figara, Così fan tutteMozarta, Gianni SchicchiPucciniego, Zemsta nietoperzaStraussa, Eugeniusz OnieginCzajkowskiego. Nagrał także dla BBCcykl pieśni Jamesa Barreta.
Między 1994 a 1998 współpracował z L.O. im. Karola Miarki. Był współtwórcą programu autorskiego klasy z wykładowym językiem angielskim. Był wykładowcą historii naturalnej oraz historii cywilizacji.
W roku 1994 razem z żoną, Beatą Maliszewską założył pierwszą w Mikołowie szkołę językową- Akademię Języka Angielskiego- AJA. Istnieje ona do dziś, liczba uczniów wynosi ok. 350.
Współpracował m.in. z: -Piotrem Beczałą, Sir Colinem Davisem, Simonem Jolly, Malcolmem Martineau, Robertem Tearem, Andrzejem Hiolskim, Bohdanem Paprockim, Izabelą Kłosińską, Aleksandrą Stokłosą, a także z wieloma instytucjami, np: -Zabrzańską Orkiestrą Symfoniczną, Bielską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Barokową im G.F. Telemanna, Lwowską Orkiestrą kameralną, Kwartetem Śląskich Filharmoników, Triem Amadeus.
Gościł na międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz na wielu scenach europejskich m.in. w Londynie, Wilnie, Nidzie, Stuttgarcie, Gaggio Montano, Mikołowie, Wygiełzowiei Szczyrku. Na swoim koncie ma wiele nagrań telewizyjnych, fonograficznych (min. z chórem "Harmonia"), oraz liczne prawykonania najnowszych dzieł.
Za swoją działalność na rzecz promocji miasta Mikołów, został wyróżniony w 1998 r. tytułem Mikołowianina Roku.
Benon Maliszewski od 1989jest żonaty z Beatą Maliszewską. Ma piątkę dzieci: Igę, Szymona, Benona, Tomasza i Jana.”
Ad 10. Po wyjeździe pana mgr. Benona Maliszewskiego do Anglii, dzięki uprzejmości zawsze życzliwego nam człowieka prof. Władysława Szymańskiego z Akademii Muzycznej w Katowicach, a od roku 1979 organisty kościoła (bazylki) św. Wojciecha w Mikołowie, otrzymaliśmy na 5 lat młodego i wspaniałego organistę w osobie Nikołaja Kostowa (1990 – 1995), z którym nie tylko proboszczowi i wikariuszowi, ale i całemu zborowi było trudno się rozstać, gdyż swoją piękną i żywą grą organową potrafił pociągnąć cały zbór. Mgr Nikołaj Kostow ostatni raz zagrał w kościele św. Jana w Mikołowie na pożegnanie odchodzącego na emeryturę ks. proboszcza Jana Grossa w dniu 25 stycznia 2004 r.
Ad 11. Po odejściu mgr. Nikołaja Kostowa do pracy w ówczesnym województwie bielskim, zarówno funkcje organisty jak i dyrygenta chóru w roku 1995 przejął mgr inż. Henryk Plinta, miejscowy parafianin, który choć z wykształcenia jest inżynierem, to jednak jego drugim życiem jest muzyka i pieśń. Pan inż. Henryk Plinta urodził się w Mikołowie, dnia 12 lipca 1933 roku. Oprócz życia zawodowego, wiele czasu i zainteresowań poświęcał zawsze życiu parafialnemu, był także przez wiele lat członkiem Rady Parafialnej, zawsze brał wraz ze swoją rodziną czynny udział w życiu parafialnym. Jako organista i dyrygent miejscowego chóru mimo złego stanu zdrowia całe swoje siły poświęca tej sprawie. Za to należy się Mu szczera wdzięczność i uznanie. Życzymy Mu wiele Bożego błogosławieństwa w tej umiłowanej przez Niego służbie.
Należy wyrazić radość, że u boku pana mgr. inż. Henryka Plinty rodzą się nowe talenty, które kiedyś będą mogły pomóc albo nawet zastąpić Go w funkcji organisty.