G A L A R E F O R M A C Y J N A

 Taka, mówię wam, jest radość wśród aniołów Bożych nad grzesznikiem, który się upamięta.  Łk  15,10

         7 października 2017r w Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się Gala Reformacyjna, która stanowiła apogeum obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji na Górnym Śląsku i w całej Diecezji Katowickiej. Gospodarzem Gali był zwierzchnik Diecezji Katowickiej kościoła Ewangelicko-Augsburskiego biskup dr Marian Niemiec. Sala wypełniona była po brzegi, a wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele duchowieństwa z biskupem Jerzym Samcem, biskupami sąsiednich diecezji, duchowieństwem kościoła rzymskokatolickiego z abp Wiktorem Skworcem, ponadto obecni byli przedstawiciele Urzędu Miasta Katowic z prezydentem Marcinem Krupą, władze samorządowe a także liczne osoby związane ze środowiskiem nauki i kultury.

Podczas Gali wystąpił chór diecezjalny złożony z chórzystów całej diecezji pod dyrekcją p. Joanny Bliwert-Hoderny i p. Aleksandry Maciejczyk, która jednocześnie z ks. Marcinem Brzóską prowadziła konferansjerkę. Chór w sposób bardzo profesjonalny zaśpiewał dwa utwory„Warownym grodem jest nasz Bóg” oraz „Zachowaj nas przy Słowie swym” . Gromkie brawa otrzymał chór dziecięco-młodzieżowy,  wśród których było dziesięcioro dzieci z naszej parafii. Przy akompaniamencie fortepianu wraz z zespołem smyczkowym zaprezentowali utwory „Pan jest Pasterzem moim”  oraz „Wejdę do Jego bram”.

Biskup Marian Niemiec nakreślił znaczenie Reformacji, co przyniosła ze sobą oraz co daje nam dzisiaj. Podkreślił, że Reformacja to codzienne powracanie do odnowy wiary i pobożności jako sposobu życia luteranina, chrześcijanina w  oparciu o prawdę Słowa Bożego.  Czy słowa dr Marcina Lutra, jego tezy są aktualne także obecnie?

Zaś prezydent Katowic Marcin Krupa odniósł się do historii Śląska, szczególnie historii Katowic wymieniając nazwiska ewangelików, którzy tworzyli to miasto i ten region, jak chociażby rodziny Tiele-Wincklerów i Donnersmarcków, przypomniał postać Roździeńskiego, Grundmanna i Holtza, przywołał noblistkę Goeppert-Mayer, Hadynę, Michejdę czy  biskupa Tadeusza Szurmana. Wszyscy oni i wielu, wielu innych ewangelików działających na różnych polach, pracujących w różnych zawodach zawsze istniało w tym regionie i przyczyniło się do jego rozkwitu promując zasady protestantyzmu.

Prawdziwą wisienką na torcie był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Zespół przedstawił program ze swojej płyty „Solus Christus”, na której znajdują się jedne z najpiękniejszych pieśni ewangelickich. Bardzo wzruszający był moment, kiedy uczestnicy Gali Reformacyjnej wspólnie z zespołem „Śląsk” zaśpiewali „Ojcowski dom”. W niejednym oku zakręciła się wówczas łza.

Podczas Gali wręczono nagrody Śląski Szmaragd przyznawane wybitnym przedstawicielom Śląska za ich szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej. Pierwszymi wyróżnionymi byli abp Damian Zimoń oraz prof. Jerzy Buzek, który przypomniał, że autorem pomysłu był biskup Tadeusz Szurman. Nazwa nagrody nawiązuje do porównania Śląska do szmaragdu. Ten kamień szlachetny jest tym cenniejszy im więcej ma wtrąceń w postaci różnorodnych cząstek. Można powiedzieć, jak śląska ziemia, która od wieków przyjmuje przybyszów różnych kultur, wyznań, narodowości. Pojawienie się na tej ziemi 500 lat temu luteran przyczyniło się do jej rozkwitu i z pewnością ubogaciło ten region.

W tym roku kapituła nagrody Śląski Szmaragd wyróżniła:

ks. prof. Manfreda Uglorza – biblistę, który wykształcił wielu duchownych ewangelickich

abp Wiktora Skworca – metropolitę katowickiego, zwierzchnika kościoła rzymskokatolickiego w diecezji katowickiej, otwartego na dialog

Henryka Mercika – członka zarządu woj. śląskiego, który przyczynił się do rekonsekracji drewnianego kościółka z Bobrka do parku etnograficznego w Chorzowie

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” – na ręce dyrektora Zbigniewa Cierniaka, za rozsławianie pieśni ewangelickich.

Uwieńczeniem Gali Reformacyjnej był koncert orkiestry symfonicznej NOSPR, która wykonała V Symfonię „Reformacyjną” Felixa Mendelssohna-Bartholdyego pod dyrekcją Alexandra Liebreicha.

Wydarzenie to dostarczyło wiele doznań i wzruszeń. Niejeden z nas poczuł się dumny i szczęśliwy, że jest ewangelikiem i ślązakiem.

                                                                                                                      IM-K

  •  G A L A   R E F O R M A C Y J N A
  •  G A L A   R E F O R M A C Y J N A
  •  G A L A   R E F O R M A C Y J N A
  •  G A L A   R E F O R M A C Y J N A
Parafia Ewangelicko - Augsburska w Mikołowie. plac ks. Jana Karpeckiego 1, 43-190 Mikołów.
tel/fax. (0-32) 226 - 20 - 32 e-mail: mikolow@luteranie.pl