Wizyta w Archiwum Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mikołowie
Archiwum Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mikołowie opracowane zostanie w programie Otwarty System Archiwizacji. Przedstawicielki Ośrodka KARTA - Ewa Kołodziejska i Katarzyna Ziętal odwiedziły Mikołów w celu implementacji programu OSA oraz zebrania i wyjaśnienia problemów metodycznych związanych z opracowaniem zbiorów archiwalnych.
Wizyta rozpoczęła się od szkolenia z opracowania, udostępniania i digitalizacji zbiorów, które przeprowadziły Katarzyna Ziętal i Ewa Kołodziejska. Drugi dzień wizyty to praca w archiwum - przedstawicielki Ośrodka i Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego opracowały pierwsze zbiory w programie OSA. Dyskusje dotyczyły głównie kształtowania struktury zasobu archiwum Parafii oraz zastosowania pojęcia "jednostka archiwalna" i "dokument" w odniesieniu do zbiorów parafii.
Archiwum parafialnym opiekują się tam członkinie i członkowie Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego we współpracy z proboszczem, ks. Kornelem Undasem. Zasoby archiwum liczą ok. 10 metrów bieżących akt. Znajdują się w nim m.in.: zabytkowe Biblie (najstarsza to Biblia w przekładzie Lutra z 1750 r.), akta metrykalne od 1881 r., alegata, korespondencja od połowy XIX w. prowadzona przez kolejnych proboszczów, kroniki parafialne od 1854 r., spisywane przez tutejszych pastorów, materiały dotyczące życia parafii i stowarzyszeń religijnych działających przy parafii – od II połowy XIX wieku.
Mikołowskie Towarzystwo Historyczne opiekuje się także historyczną częścią cmentarza ewangelickiego (czyszczenie starych, poprzewracanych płyt nagrobnych).
Fot. Ewa Kołodziejska i Katarzyna Ziętal (Fundacja Ośrodka KARTA)
Szkolenie odbyło się w ramach projektu: Zabezpieczenie, opracowanie i udostępnienie zasobów archiwum Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mikołowie, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych przez Parafię od Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w ramach konkursu "Wspieranie działań archiwalnych 2016".