W niedzielę Cantate, 24 kwietnia br. w Lędzinach Hołdunowie odbyło się Święto Pieśni, jubileuszowy - 70. Zjazd Chórów Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Zjazd zorganizowano w ramach obchodów jubileuszu 30-lecia nowego kościoła ewangelickiego Św. Trójcy w Hołdunowie, dzielnicy miasta Lędziny koło Tychów. Parafia to, szczycąca się historią, rozpoczynającą się w czasach małopolskiej reformacji w Kozach koło Bielska-Białej, a przeniesioną na gościnne ziemie księcia pszczyńskiego w 1770 roku, po wielu niezwykłych doświadczeniach od 1986 roku swoją egzystencję kształtuje wokół nowego kościoła Św. Trójcy. W tym to kościele spotkało się 15 chórów oraz jeden zespół instrumentalny, aby śpiewać na chwałę Boga, brać udział w nabożeństwie, zaśpiewać wspólną pieśń, słuchać Słowa Bożego oraz być razem, w niezwykłej społeczności chóralnej.
Tegoroczne spotkanie chórzystów rozpoczęło się od przeglądu pieśni - koncertu, w którym każdy z chórów wykonał po 2 pieśni. Zjazd otworzył gospodarz parafii (ks. Adam Malina), który poprosił zwierzchnika Diecezji Katowickiej, bp. Mariana Niemca o modlitwę o Boże błogosławieństwo dla tego świątecznego wydarzenia. W czasie występów można było zauważyć wysoki poziom muzyczny i dużą różnorodność repertuaru, którym chórzyści często porywali wypełniony do ostatniego miejsca kościół, dający tego wyraz w postaci gromkich braw.
Pomiędzy poszczególnymi występami prowadzący koncert, ks. Adam Malina przytaczał różne wypowiedzi M. Lutra i innych reformatorów na temat muzyki i pieśni (na przykład: „Muzyka to czysty, wspaniały dar Boży. Muzyce wyznaczam najwyższe miejsce i zaszczyty tuż za teologią"), podawał okoliczności pierwszego zjazdu chórów z 1947 roku (pierwszy zjazd chórów Diecezji Katowickiej odbył się 5 czerwca 1947 r. w Rybniku; jego inicjatorem był ks. Wiktor Zeler, ówczesny dyrygent chóru rybnickiego, który przedstawił swój projekt ks. Edwardowi Romańskiemu, proboszczowi rybnickiej parafii), a także wspominał różne epizody z dziejów hołdunowskiej parafii (m.in. uposażenie pierwszego duszpasterza parafii, ks. Johanna Schleiermacherera z 1778 r. oraz wspomnienia jego syna, Fryderyka, ojca nowożytnej teologii, który przez kilka lat mieszkał w hołdunowskiej plebanii).
Po przerwie obiadowej uczestnicy zjazdu spotkali się na wspólnym nabożeństwie. Po liturgii z udziałem ks. Marcina Makuli, ks. Jana Raszyka i ks. Dariusza S. Chwastka, przewodniczącego Diecezjalnej Komisji Chórów, chóry zaśpiewały wspólną pieśń ks. Marcina Lutra "Zachowaj nas przy swym Słowie". Jako że Święto Pieśni było uroczystością diecezjalną, toteż po współnej pieśni odbyło się wprowadzenie w służbę ewangelisty Romana Fengera z parafii w Tychach. Wprowadzenia dokonał bp Marian Niemiec.
Kazanie, kolejny ważny punkt uroczystości, wygłosił ks. prof. Marek J. Uglorz, który w niezwyczajnej formie i porywającym stylu mówił o obrazie Boga, jaki nosimy w naszych sercach i głowach, a także o tym, jak on wpływa na nasze chwalenie Pana Boga za pomocą pieśni. A przez to na całe nasze życie...