Międzynarodowy Dzień Strażaka

Ja jestem dobry Pasterz. Owce moje głosu mojego słuchają i Ja je znam, a one idą za mną. I Ja daję im żywot wieczny.    (J 10,11.27-28)

 Międzynarodowe święto strażaków obchodzone jest 4 maja, w dniu wspomnienia w kościele katolickim Świętego Floriana - patrona strażaków. Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów – strażaków w 1998 roku. Próbowali oni ratować czyjeś życie i mienie podczas pożaru. Dzień ten został poświęcony wszystkim strażakom jako hołd za ich trud i narażanie własnego życia, w podziękowaniu za pomoc i ratunek oraz tym wszystkim, co ponieśli śmierć. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna. Uroczystości związane z obchodami są m.in. okazją do nominacji na wyższe stopnie, wręczenia cywilnych odznaczeń, zaprezentowania sprzętu straży pożarnej i umiejętności strażaków. Także jest okazją do podziękowania Bogu za prowadzenie i czuwanie, a etos strażacki brzmi: Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek.

W 2 niedzielę po Wielkanocy (Misericordias Domini - Pełna jest ziemia łaski Pana) w naszym mikołowskim kościele odbyło się nabożeństwo z udziałem Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Poczty sztandarowe, galowe mundury, ciekawe nakrycia głów, szczególnie u kobiet, dodawały splendoru dzisiejszemu nabożeństwu. Dodatkowym akcentem był występ parafialnego chóru pod dyrekcją p. Mai Białas – Drzewieckiej.

Ks. proboszcz  Kornel Undas w swym kazaniu przytoczył słowa Psalmu 23 Pan jest moim pasterzem. Psalm wyraża radość z niezmiennej opieki, troski i dobrobytu jakiego doświadcza wierny od Boga. Wyraża ufność w opiekę Boga a także ufność w życie wieczne. Psalm ten jest najpiękniejszym dziełem określającym dobroć Pana. Zawarta w nim głęboka nauka o zaufaniu i miłosierdziu Boga wobec człowieka powinna być źródłem nieustannej refleksji dla każdego z nas.

 Jestem Jego owcą? Jeśli tak, Pan mnie zna. Czy reaguję na Jego głos?

Po nabożeństwie goście zostali zaproszeni do sali parafialnej, gdzie poczęstowano ich ciastem i pyszną kawą. Nasz współwyznawca z Finlandii Rami specjalnie na tę okazję upiekł cynamonowe ciasteczka bardzo popularne w jego kraju.

Wszystkim strażakom, w dniu ich święta życzymy przede wszystkim zdrowia, ale i zadowolenia z wykonywanego zawodu. Jesteśmy z Was dumni.

                                                                                                                      I.M-K

  • Międzynarodowy Dzień Strażaka
Parafia Ewangelicko - Augsburska w Mikołowie. plac ks. Jana Karpeckiego 1, 43-190 Mikołów.
tel/fax. (0-32) 226 - 20 - 32 e-mail: mikolow@luteranie.pl